Pokouším se připojit k serveru...

Připojení k serveru bylo ztraceno. Vyčkejte na znovuobnovení stránky, nebo ji obnovte ručně.

Hluboká noc

Hluboká noc

Je po Vánocích, prosinec se pomalu blíží ke svému  konci a na našem statku je asi největší klid v celém hospodářském roce.

Práce kolem zvířat je i teď pořád dost a dost, ale celé se to v tuto dobu odehrává ve zvláštním zpomaleném a tichém tempu. Větší polovinu našich březích krav jsme před Vánoci přivezli z venkovního zimoviště do stáje, kde zároveň máme mladé odstavené býčky ve výkrmu, ještě několik velkých výkrmových býků a naše čtyři plemeníky na zotavení se po jejich letní práci s připouštěním. Na zimních venkovních pastvinách máme ještě zbytek březích matek a pak velké šedesátihlavé stádo jaloviček. Obstarat je všechny zabere denně asi čtyři hodiny docela namáhavé  a v blátivém počasí hodně špinavé práce. Je třeba, abychom se všichni u nás na statku vystřídali v odpočinku a tak máme rozdělené služby vždy po několika dnech. 

Den je milostivě krátký a temný.  

Ráno jdeme krmit po svítání a mnohdy je nám odměnou úchvatný východ slunce.

Když i všechna ostatní zvířata během dne obstaráme a venku se setmí, je čas jít domů, do tepla a užít si tuhle krásnou a jedinečnou  dobu dlouhých, klidných večerů. 

Příroda si pokojně pospává, všude jsou jen tlumené a nevýrazné barvy, které nijak nevybuzují smysly, ptačí zpěv ustal a ticho je blahodárné. 

Po dlouhých letech přemáhání se a neposlouchání svého těla se teď s důvěrou odevzdávám zimě. Obstarám to důležité, ve své práci , ve svém životě, kolem zvířat, ale pak si dovoluji jen v klidu být, odpočívat, na nic příliš netlačit a nechávat vše plynout. Protože už vím, že zrovna teď je ta správná a jediná doba v roce, kdy k tomu sama příroda a její rytmus laskavě vybízí, aby bylo možné nabrat síly. A až se někdy kolem Hromnic začne prodlužovat den a vše začne směřovat k novému začátku, novému životu, aby bylo načerpáno dost energie na celý další rok. 

 

…..s vděčností a pokorou k moudrosti přírody prožívám její hlubokou noc…..  

Sdílet na Facebook
Zpět...
Chodím lesem
Všechna práva vyhrazena ©2023 Pavlína Židová | Nastavení cookies | Zpracování cookies, tvorba: InGenius