Pokouším se připojit k serveru...

Připojení k serveru bylo ztraceno. Vyčkejte na znovuobnovení stránky, nebo ji obnovte ručně.

Mabon

Mabon

Je to pár dnů, co nastala doba stejně dlouhých dnů i nocí, podzimní rovnodennost-Mabon.

Tohle kouzelné období v sobě nese pocit vyrovnanosti a dostatku.

Dokončujeme letošní sklizeň všeho, co jsme zaseli, všeho našeho snažení. 

 

Po dlouhém čekání na pár suchých dnů jsem v září usušili otavy, na jiných loukách a polích se nám podařilo další sečí posílit  zásoby senáže. Některá pole jsou zoraná a zasetá, jiné před oráním a setím ještě čeká hnojení. 

Během uplynulých tří týdnů jsme postupně svezli všechny naše holky i s telaty z pastvin, kde společně strávily krásných požehnaných šest měsíců na zelené trávě bez jediného stébla příkrmu. Telata jsou tak pěkně narostlá, že se z dálky mnohdy těžko rozpoznávají od dospělých krav. 

Nyní máme celé velikánské stádo na pastvině přímo u statku, kde nás za několik dnů čeká během  jednoho hodně dlouhého dne odčervování, odběr krve a zjišťování březosti u našich velkých holek. A v tentýž den zároveň vážení letošních telátek, jejich odstav a odvoz z pastviny do maštale ve dvoře, kde si budou zvykat bez maminek. Pevně doufám, že nebudou naříkat moc dlouho, už jsou opravdu velká a žlaby jim budeme plnit tím nejlepším, co pro ně máme. Zhruba po čtrnácti dnech ještě oddělíme býčky od jaloviček, kluci zůstanou v maštali, kde je budeme vykrmovat a holky poputují na zimu na pastvinu za svými staršími sestrami.

Do konce října nás ještě čeká bourání a prodej našeho vyzrálého masa.  Spolu s tím, jak se dny budou postupně krátit i objem práce, která se dá stihnout, se postupně zmenší. Práce na statku nekončí nikdy, zvířata neznají víkendy ani svátky, ale to zklidnění je znát. Jsme unavení po celém roce a laskavost podzimního zpomalení vděčně vítáme. 

Sluneční energie pomalu ustupuje a pro nás nastává čas vděčnosti za hojnost a plody, které nám dává matka Země. 

Uvědomuji si, kolik práce se podařilo od jara udělat, kolik dnů bylo úmorných a vyčerpávajících a zároveň kolik důležitých a hezkých věcí se podařilo, kolik příjemných a uspokojivých dnů jsme zažili. 

Máme se dobře, u nás na statku, na venkově, v přírodě, žijeme naší prací, která je občas hodně náročná, ale smysluplná a krásná.

Sdílet na Facebook
Zpět...
Chodím lesem
Všechna práva vyhrazena ©2023 Pavlína Židová | Nastavení cookies | Zpracování cookies, tvorba: InGenius